Matylda Polak

Wydział Architektury Wnętrz

Projekt współczesnych mebli do jadalni inspirowany polskim folklorem

dyplom

Projekt dywanu. Dialog z polskimi motywami ludowymi

aneks

Cały zestaw, w szczególności oparcie krzesła, nawiązuje do płatków maku; folklor czerpał inspirację z tego, co było bliskie człowiekowi – obserwacji kwiatów polnych, zwierząt czy owadów. Forma stołu nawiązuje do rozłożonego, kwitnącego kwiatu. Zacinanie drewna, formowanie go w różnych płaszczyznach było charakterystyczne dla ludowej stolarki.

Aneks do dyplomu stanowi dywan inspirowany ludowymi materiałami takimi jak słoma, sieci rybackie, mur ceglany. Jest dialogiem pomiędzy produkcją przemysłową a rękodzielnictwem. Część dywanowa została wyprodukowana przez fabrykę dywanów Brintons Agnella, część makramowa – ręcznie przez autorkę projektu.

Ur. 1995. Studia: Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie (2014–2018), Escuela Superior de Diseño w Madrycie (w ramach programu Erasmus+, 2018), Wydział Architektury Wnętrz ASP w Warszawie (2018–2020). Zajmuje się projektowaniem produktu i wnętrz oraz grafiką i malarstwem. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. Behind the product, Muzeum Sztuki Użytkowej w Belgradzie (2018) i Poruszenie, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie (2020). Wystawa indywidualna: Światło, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2016). Laureatka II miejsca na II MTRS, ASP w Katowicach.

Projekt współczesnych mebli do jadalni inspirowany polskim folklorem

promotor: dr Michał Kapczyński

Praca projektowa Matyldy Polak była poprzedzona wnikliwą analizą sztuki ludowej z wielu regionów, gdzie szukała ciekawych rozwiązań i cech folkloru, które inspirowały ją do twórczego działania. Ogrom tej pracy owocował coraz to nowszymi koncepcjami nawiązującymi do sztuki ludowej mniej lub bardziej dosłownie. Finalnie Autorka zdecydowała się na nawiązanie do natury elementu stale obecnego w rozwiązaniach i ornamentyce ludowej. Kwiatowa inspiracja, kolorystyka, szlachetność naturalnego drewna i klasycznych sposobów jego łączenia wraz z powściągliwością i wysmakowaniem zmaterializowała się w postaci zestawu mebli do jadalni Maki – subtelnego, lekkiego, funkcjonalnego i eleganckiego.

W moim przekonaniu upór i uważność Matyldy w poszukiwaniach, dostrzeganie i chwytanie idei oraz kreatywność w ich wykorzystaniu w celach twórczych wielokrotnie doprowadzi ją do realizacji interesujących projektów meblarskich.

Wspomniane wcześniej inne koncepcje pracy dyplomowej już czekają na materializację.

Projekt dywanu. Dialog z polskimi motywami ludowymi

promotor: prof. Stanisław Andrzejewski

Niepokorna osobowość artystyczna Matyldy Polak skierowała jej myślenie projektowe w stronę niepospolitych rozwiązań plastycznych.

Projekt dywanu komercyjnego przeznaczonego nie dla wąskiej, elitarnej grupy odbiorców, lecz dla szerokich mas jest poważnym wyzwaniem dla projektanta. Sprostanie nie do końca przebadanym gustom estetycznym, jeśli w ogóle są one do określenia, klientów sklepów z dywanami jest trudne.

Młoda Artystka odrzuciła ten problem, projektując dla jednej z większych w Europie fabryk dywanów odważny w wyrazie artystycznym dywan.

Dywan ten zawiera karkołomne połączenie techniki maszynowej ze stworzoną ręcznie tkaniną unikatową. Część dywanu jest wytkana na skomputeryzowanym warsztacie tkackim, druga część jest przeskalowaną siatką stworzoną w technice wiązania węzłów „makrama”. Wiązanie węzłów i luźne splatanie włókien bez stosowania narzędzi stworzono już przed ośmioma tysiącami lat i jest pierwotną techniką tkacką wynalezioną przed tkaniem w systemie przeplotu wzajemnie prostopadłych poziomego wątku z pionowymi nićmi osnowy.

Ten dywan nie jest przeznaczony do pospolitego użytkowania, lecz staje się źródłem pięknych, estetycznych i sensualnych doznań, jednocześnie jest przykładem twórczego wykorzystania archaicznych technik do uzyskania na wskroś współczesnego wyrazu artystycznego.