Maria Drągowska

Wydział Architektury Wnętrz

Mikry – wielofunkcyjny mebel na małe balkony miejskie

dyplom

Projekt identyfikacji wizualnej i instrukcji obsługi mebla – Mikry

aneks

Mikry to mebel, który znajdzie swoje miejsce zarówno na mikroskopijnych, jak i kilkunastometrowych balkonach miejskich. Zależało mi na stworzeniu niewielkiego gabarytowo, wielofunkcyjnego i intuicyjnego w obsłudze produktu. W skład wchodzą trzy elementy, które w odpowiednim ustawieniu przybierają formę fotela, stolika, stołka i skrzyni. Do obsługi mebla nie są wymagane żadne narzędzia, a instrukcja przydaje się jedynie przy pierwszym kontakcie. W razie niepogody można go szybko złożyć i schować do wnętrza. Budowa i wielkość Mikrego umożliwiają przechowywanie mebli jeden na drugim wewnątrz szafy.

Nazwałam mebel Mikry, inspirując się jego skalą. W ramach aneksu z identyfikacji wizualnej zaprojektowałam logotyp oraz osłonkę zawierającą instrukcje składania. Kiedy mebel jest ustawiony w formie skrzyni, to tapicerka siedziska znajduje się bardzo blisko podłoża. Aby zapobiec jej zabrudzeniu, zaprojektowałam osłonkę z wszytymi wewnątrz taśmami magnetycznymi dopasowującymi się do stalowej ramy

Ur. 1995. Studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (I st., 2014–2018) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (II st., 2018–2020). Zajmuje się projektowaniem wnętrz i mebli oraz grafiką użytkową.

Mikry – wielofunkcyjny mebel na małe balkony miejskie

promotor: dr Tomasz Gałązka

Pani Maria Drągowska w okresie studiów drugiego stopnia wykazywała zainteresowanie i niezwykłą pasję do zadań, które są realizowane w Pracowni Projektowania Mebla II na Wydziale Architektury Wnętrz. Zaowocowało to świadomą decyzją wyboru pracowni i tematu pracy dyplomowej.

Pani Maria Drągowska to inteligentna, pracowita i bystra projektantka. Wszystkie te cechy jej charakteru miałem okazję doświadczyć podczas pracy ze studentką w czasie jej studiów na Wydziale Architektury Wnętrz. Zawsze poszukiwała rozwiązań projektowych i kreatywnych, które trafnie odpowiadały na zadany temat, a jednocześnie dawały radość z projektowania autorskich mebli. W podjętym przez projektantkę temacie Mikry – wielofunkcyjny mebel na małe balkony miejskie jest zawarta ważna misja dla mebla, który przez swoją wielofunkcyjność oraz innowacyjność wnosi w życie naszych balkonów dodatkowe pierwiastki takie jak piękno, uniwersalność czy mobilność. Wszystkie te cechy udało się Pani Marii wtłoczyć w dyplomowy mebel w sposób mistrzowski. Nie boję się tych słów – perfekcja i mistrzostwo. Mebel na małe balkony jest w pełni dopracowany, zaczynając od doboru materiałów, zaprojektowaną formę po grafikę, która dopełnia cały projekt. Ważną zaletą jest możliwość użytkowania tego mebla na balkonach małych i dużych, zarówno we wnętrzach, jak i w miejscach użyteczności publicznej. To mebel o niezaprzeczalnych walorach estetycznych i funkcjonalnych.

Pani Maria Drągowska to połączenie talentu z wrażliwością artystyczną, a także pracowitości z projektową innowacyjnością. Jestem przekonany, że w samodzielnej pracy twórczej będzie dobrym ambasadorem naszego Wydziału i Uczelni – właśnie tego serdecznie jej życzę.

Graficzna wizualizacja 3D układu funkcjonalnego budynku wielopoziomowego

promotor: dr hab. Bazyli Krasulak, prof. Uczelni

Aneks projektowy jest dopełnieniem projektu dyplomowego. Identyfikacja wizualna produktu, w tym przypadku mebla, to zadanie niełatwe, wymagające poszukiwań na wielu polach. Osią identyfikacji jest nazwa i budowana na niej typograficzna forma logotypu. Brzmienie nazwy, jej warstwa znaczeniowa, skojarzenia i wizualna uroda logotypu obok cech-zalet produktu niejednokrotnie przesądzają o sukcesie. Ważnym elementem uzupełniającym jest właściwie zaprojektowana instrukcja obsługi, czytelna dla odbiorcy i wizualnie spójna z produktem. Dzięki trafnie użytym środkom identyfikacja graficzna zaprojektowana przez panią Marię Drągowską oddaje charakter i wartości użytkowe kompaktowego mebla na małe miejskie balkony. Praca z panią Marią to czysta przyjemność.