Kamila Cembor

Wydział Wzornictwa

Takie buty. Przedłużenie życia obuwia. Projekt ekologicznej cholewki z konopi siewnych

dyplom

Projekt biodegradowalnych cholewek, dedykowanych podeszwom z drugiego obiegu. Celem projektu jest przedłużenie życia obuwia. Cholewki wykonane są z konopi siewnych, a kolor uzyskany za pomocą naturalnych barwników. By zapobiec używania przy produkcji sztucznych klejów, cholewki są mocowane do podeszwy za pomocą szycia. Następnie w procesie recyklingu można pozyskaną gumowa podeszwę przekazać do dalszego przetworzenia, a cholewka trafiając na wysypisko, nie jest szkodliwa dla środowiska.

Ur. 1995. Studia: Wydział Wzornictwa (2016–2020) oraz Wydział Grafiki (od 2020) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wyróżnienie za projekt Fantazja w konkursie Danone – Design Przyszłości (2019). Brała udział w wystawie Warszawa w działaniu, Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie, Warszawa, 2020. Praktyki zawodowe odbyła w Beza Projekt. Współtwórczyni wizerunku marki w firmach: Bim Bla, Ala ma kota, wypchaj się.

Takie buty. Przedłużenie życia obuwia. Projekt ekologicznej cholewki z konopi siewnych

promotor: dr hab. Grzegorz Niwiński, prof. Uczelni

Dyplom Kamili Cembor zmienia paradygmat tradycyjnego projektowania, według którego projektant powinien tworzyć nowe przedmioty, ułatwiające lub upiększające nasze życie. Poczucie nadmiaru oraz zagrożenia ekologiczne niesione przez produkcję spowodowały w tym przypadku poszukiwanie alternatywnych modeli tworzenia produktów. Na swoje pole badawcze studentka wybrała niezwykle trudny obszar, jakim jest produkcja obuwia. Buty produkowane w miliardach sztuk, z uwagi na skomplikowaną wieloelementową i wielomateriałową konstrukcję oraz względy higieniczne, są jednym z odpadów, które w znikomym stopniu podlegają recyklingowi lub powtórnemu użyciu. Generalnie trafiają więc do spalarni, przyczyniając się do emisji CO2 oraz toksycznych gazów. W swoim projekcie, poprzedzonym drobiazgowymi badaniami dotyczącymi wpływu produkcji obuwia na środowisko, Kamila Cembor zaproponowała powtórne wykorzystanie podeszew obuwniczych odciętych od zniszczonej cholewki. Góra nowych butów wykonana została przez nią z własnoręcznie wytworzonego biodegradowalnego materiału konopnego, barwionego naturalnymi barwnikami. Góra z podeszwą połączona została metodą szycia, całkowicie eliminującą konieczność stosowania klejów chemicznych. Projekt Kamili Cembor jest również propozycją własnego działania wytwórczego projektanta, skierowanego do klienta o rozbudzonej wrażliwości ekologicznej, nastawionego na poszukiwanie oryginalnych produktów modowych wytwarzanych w krótkich seriach.